Największe hity symfoniczne, wybitne koncerty jazzowe, zjawiskowe iluminacje i kilkaset wydarzeń pomimo wciąż trwającej pandemii. Był to dla nas rok wyzwań i ciężkiej pracy, która, jak mamy nadzieje, zaowocowała wieloma muzycznymi przeżyciami, które na długo zostaną w pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w minionym roku i czekamy na Państwa w 2022!
Für die Anmeldung zum Newsletter ist die folgende Einwilligung und Erklärung erforderlich!
Rok 2021 pełen był nowych wyzwań, także tych związanych z organizacją koncertów i zapewnieniem bezpieczeństwa naszym melomanom. Zaczęliśmy poszerzać naszą ofertę online – w tym momencie na kanałach w serwisach YouTube oraz Facebook, a także na naszej platformie streamingowej livefilharmonia.szczecin.pl, znajdziecie Państwo setki najwyższej jakości materiałów wideo – od koncertów, przez krótkie reportaże, wywiady, czy też fragmenty z koncertów i prób. Wielu z Państwa gościliśmy także na naszych transmisjach online – często nawet z najdalszych zakątków Polski (a czasami też i świata).
W ubiegłym roku odbyło się prawie 300 różnego rodzaju wydarzeń, zarówno w budynku Filharmonii jak i online. Za nami koncerty symfoniczne, sinfonietty, koncerty kameralne, jazzowe, tradycyjne, elektroniczne, ale także szereg wydarzeń edukacyjnych, wystawy, premiery online różnorodnych materiałów wideo, warsztatów czy koncertów. W tym czasie odnotowaliśmy także przyrost odwiedzin naszej strony internetowej oraz subskrypcji na YouTube i polubień na Facebooku. W sumie nasze premiery i transmisje wideo miały ponad 2 miliony wyświetleń, co dało w sumie ponad 3 miliony wyświetlonych minut.
Przez cały rok 2021, progi Lodowego Pałacu przekroczyło ponad 32 tysiące melomanek i melomanów, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Znane festiwale Filharmonii w hybrydowych formach
Rok 2021 to czwarta edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival, podczas której wystąpili artyści tacy jak Paweł Mykietyn, Extrawelt, Jonathan Stockhammer, ÉxQuartet oraz Patryk Matwiejczuk.
Podczas czwartego MDFu, Szczecin stał się na chwilę stolicą minimalizmu. W trakcie koncertów, performance'u, wystawy i konferencji szukaliśmy wspólnie z Państwem możliwości wyrażenia maksimum treści poprzez minimalną formę, a także ukazania filozofii minimalizmu z wielu perspektyw.
Wszystko możecie Państwo zobaczyć w przygotowanym przez nas krótkim reportażu:
Rok 2021 przyniósł kolejne edycje projektów, które stały się już rozpoznawalnymi markami w Polsce i na świecie. Tym razem udało nam się hybrydowo przedstawić Państwu całokształt artystyczny na kilku płaszczyznach.
Podczas koncertu finałowego I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. M. Karłowicza, wypełnionego współczesną muzyką, usłyszeliśmy sześć zupełnie nowych, dotychczas nigdzie niegranych utworów autorstwa młodych kompozytorów. Swoją nagrodę przyznało Jury, Orkiestra i oczywiście Publiczność, a wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi: Claudio Passilongo, Tomasz Szczepanik, Choi Jin Seok, Tomas Peire-Serrate, a także Andrzej Szachowski. Bardzo dziękujemy za Państwa aktywność i głosowanie!
Zeszły rok przyniósł także kolejną edycję naszego talent-show dla dzieci pod nazwą „Edu Virtuoso”. W trzeciej odsłonie poznaliśmy najbardziej utalentowanych tancerzy, którzy swoje choreografie oparli o muzykę inspirowaną krajami skandynawskimi. W finale spotkało się 6 utalentowanych tancerek: Roksanę Godlewską, Milenę Jastak, Amelię Jurewicz, Paulinę Kosińską-Lampkę, Maję Sokal i Maję Wojtasik. Uczestniczki zaprezentowały swoje umiejętności przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, a do występu przygotował je szczeciński choreograf Michał Bogusławski.
Zeszłoroczna edycja kampanii Słyszę Dobre Dźwięki (SDD) po raz pierwszy odbyła się w formie festiwalu, który niezaprzeczalnie był szczecińskim świętem kultury włączającej. Warto sprawdzić oficjalne podsumowanie z kilku dni niepowtarzalnych wydarzeń pełnych dobrych dźwięków.
Między 1 a 5 września 2021 roku, na scenie Filharmonii w Szczecinie, wystąpili folkowi soliści, tradycyjne kapele, zespoły śpiewacze i instrumentaliści. To czas Turnieju Muzyków Prawdziwych, dzięki któremu w szczególny sposób upamiętniliśmy trudne, powikłane losy polskich rodzin zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie. Zmagania muzyków oceniło jury w składzie: dr Weronika Grozdew-Kołacińska (Instytut Sztuki PAN, wokalistka), Piotr Zgorzelski (instrumentalista, tancerz) oraz Maria Bikont (wokalistka, instrumentalistka, laureatka pierwszej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych w 2015 roku). Finałem Turnieju był koncert z udziałem laureatów, transmitowany na żywo w naszych mediach społecznościowych (YouTube i Facebook). Warto przypomnieć sobie to wyjątkowe wydarzenie – najlepiej w formie krótkiego reportażu:
Co roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza do swojej siedziby młodych muzyków z Polski i innych państw europejskich, by pod okiem cenionych instrumentalistów i pedagogów, poznawali twórczość patrona orkiestry – Witolda Lutosławskiego. To wszystko w ramach International Lutosławski Youth Orchestra. Dziewiąta edycja to kolejna, niebywała okazja dla młodych muzyków do zajęcia miejsca w orkiestrze prestiżowego, symfonicznego koncertu pod kierownictwem Rune Bergmanna – Dyrektora Artystycznego Filharmonii w Szczecinie. Jak co roku, przygotowania do koncertu odbywały się w formie warsztatów pod opieką uznanych i doświadczonych muzyków orkiestrowych. Poniżej prezentujemy zapis transmisji live z koncertu finałowego dziewiątej edycji ILYO:
Filharmonia włącza seniorów do sztuki
Afrykańskie tańce, kurs wyrabiania naturalnych kosmetyków, warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem instrumentów etnicznych – to elementy polsko-niemieckich warsztatów terapeutycznych dla seniorów, które odbyły się w Filharmonii w sierpniu 2021 roku o nazwie „Senior On Plus”. Z potrzeby pomocy w odbudowie sieci społecznych zrodził się projekt transgranicznych warsztatów dla seniorów, realizowany przez Filharmonię w Szczecinie i Uniwersytet Ludowy w Prenzlau. Jego inicjatorzy zachęcali osoby starsze do aktywności, nawiązywania nowych znajomości, do przełamywania rutyny, oddawania się pasjom, korzystania z oferty kulturalnej, zarówno tej dostępnej w świecie rzeczywistym, jak i w wirtualnym. Więcej o projekcie Senior ON przeczytacie tutaj: senior-on.filharmonia.szczecin.pl/pl
Nowości płytowe Filharmonii w Szczecinie w serwisach streamingowych
2021 to także rok pełen nowych wydawnictw. W styczniu zeszłego roku ukazała się czwarta płyta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie z muzyką patrona Mieczysława Karłowicza – Pieśni. Orkiestrze na płycie towarzyszy światowej sławy solistka, pierwsza dama polskiej sceny operowej – Małgorzata Walewska. Interpretacja, obdarzonej przejmującym mezzosopranem dramatycznym, artystki tchnęła w utwory Karłowicza świeżość i lekkość, jednocześnie zachowując charakterystyczny młodopolski nastrój melancholii. Albumu można posłuchać online w największych serwisach streamingowych lub nabyć nośnik fizyczny.
Na drugim wydanym przez Nas albumie znalazły się utwory zdobywców Fryderyków, wiodącego polskiego zespołu jazzowego, jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet. Wraz z dętym składem Szczecin Philharmonic Wind Quartet artyści nagrali pieśni Mieczysława Karłowicza. Album „Karłowicz Recomposed” jest już dostępny w serwisach streamingowych, a także w formie płyty CD.
Wyjątkowym projektem był dla Nas album „I żyli długo i w Szczecinie 2”. To już druga odsłona najpiękniejszych piosenek o Szczecinie, nie tylko dla dzieci. Wszystkie utwory nagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z towarzyszeniem sekcji rytmicznej i utalentowanych młodych wokalistów, wyłonionych w castingu w lutym 2020 r. Płyty dostępne są w większości serwisów streamingowych oraz w naszym sklepiku w Filharmonii w Szczecinie.
W drugiej części 2021 roku wydaliśmy także płytę ÉxQuartet. To kwartet smyczkowy składający się z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Artyści są wychowankami różnych środowisk muzycznych: Warszawy, Szczecina oraz Wrocławia. W skład kwartetu wchodzą skrzypkowie: Monika Sawczuk i Łukasz Górewicz, altowiolista Grzegorz Sadowski i wiolonczelista Tomasz Szczęsny. Na ich najnowszym krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Płyta dostępna jest na wybranych serwisach streamingowych oraz sklepie Filharmonii w Szczecinie.
Ciekawostki 2021 roku
2021 to także rok wspólnej działalności – nie tylko w stolicy Pomorza Zachodniego. Do grona Ambasadorów EXPO 2020 Dubai została zaproszona Pani Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, a Filharmonia otrzymała status Partnera wydarzenia. Nasza instytucja pojawiła się w materiale promującym EXPO 2020, a także współpracowała z Agencją Inwestycji i Handlu S.A, która odpowiada za udział Polski w Wystawie, przy tworzeniu treści audiowizualnych.
W końcu najważniejsza informacja ogłoszona w 2021 roku. We wciąż trwającym sezonie artystycznym, artystą-rezydentem Filharmonii w Szczecinie został Paweł Tomaszewski. Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doktor habilitowany, a od 2019 roku także dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Rezydencja artystyczna jest zjawiskiem usytuowanym między wymianą akademicką a stypendium naukowym, formą długofalowej współpracy z zaproszonymi artystami. Programy koncertów, w których występują artyści-rezydenci (Artist-in-Residence) mają ukazać ich maestrię, wybitną sztukę interpretacji, projekty specjalne (site specific) tworzone przez nich z myślą o Filharmonii w Szczecinie. W roku 2022 będą Państwo mieli okazję po raz kolejny sprawdzić kunszt Pawła Tomaszewskiego przy okazji koncertu 15 stycznia – Czułe Struny z gościnnym udziałem Natalii Kukulskiej oraz 14 marca wraz z Martą Wajdzik Quartet.
Mamy nadzieję, że w Nowym Roku 2022 będziemy mogli Państwa zapraszać równie często do Lodowego Pałacu, jak w zeszłym roku.