Koncertem „
Szymanowski | Karłowicz”, który odbędzie się 22 września o godzinie 19.00, Filharmonia oficjalnie otworzy sezon artystyczny 2017/2018. Na złotej sali usłyszymy
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod batutą
Runego Bergmanna oraz znakomitą skrzypaczkę
Arabellę Steinbacher, która zagra na legendarnych skrzypcach Stradivariusa. Bilety w cenie 90zł – 40zł dostępne w kasie Filharmonii i na
filharmonia.szczecin.plW programie koncertu usłyszymy utwory wybitnych przedstawicieli Młodej Polski. O ile jednak Uwerturę koncertową Karola Szymanowskiego w istocie można uznać za świadectwo zapatrzenia w świat muzyki Ryszarda Straussa, to w Koncercie skrzypcowym nr 1 kompozytor przemawia już swoim głosem. Skrzypce Szymanowskiego rysują tu jakiś magiczny, fantastyczny świat, a muzyka ostatecznie wyrywa się z ram systemu dur-moll.
Partię skrzypiec wykona gwiazda światowej wiolinistyki Arabella Steinbacher, której grę recenzent „New York Times’a” określił jako „równowagę między lirycznością a gorącym żarem, do atutów artystki należy perfekcyjna technika i przepiękna gama brzmień”. Na marginesie warto zauważyć, że światowa kariera Steinbacher to jeszcze jeden dowód, że oprócz talentu i pracowitości na drodze do powodzenia kluczowy może być łut szczęścia. Do najważniejszego występu artystki doszło bowiem w roku 2004 w Paryżu, kiedy poproszono ją o zastąpienie chorego muzyka i wykonanie koncertu skrzypcowego Beethovena pod batutą sir Neville'a Marrinera.
Koncert zostanie zwieńczony wielkim dziełem programowym patrona szczecińskiej filharmonii Mieczysława Karłowicza. Programowość w tym utworze oznacza próbę przełożenia treści poetyckich i filozoficznych na język dźwięków. Każda część została przez kompozytora opatrzona literackim opisem, opublikowanym w 1903 roku w „Słowie Polskim”. Główne wątki tego opisu to: w części I – żal i smutek oraz dylematy omdlałej duszy; w drugiej – obraz jednostki zmęczonej walką i śniącej o wyzwoleniu; w trzeciej – szarość życia i rodzące się pragnienia, np. wyśnionej kobiety, w finale pojawia się muzyczna wizja odrodzenia.
Orkiestrę podczas koncertu poprowadzi pełna energii i wywierająca wrażenie podczas koncertów osobowość – Rune Bergmann, pierwszy dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii. Bergmann jest dynamicznym i wszechstronnym dyrygentem z obszernym repertuarem klasycznym, romantycznym, operowym i współczesnym. Jest uważany obecnie za jednego z najbardziej utalentowanych młodych skandynawskich dyrygentów. Jego wytworne interpretacje oraz reputacja inspirującego i przenikliwego muzyka przyciągają uwagę orkiestr z całego świata. Rune Bergmann studiował dyrygenturę chóralną i orkiestrową u Andersa Ebiego, Jina Wanga oraz Jormy Panuli w Szwedzkim Królewskim Kolegium Muzycznym. Ukończył z wyróżnieniem helsińską Akademię Sibeliusa w Finlandii, gdzie studiował dyrygenturę u zasłużonego emerytowanego Pierwszego Dyrygenta Orkiestry Helsińskiej Filharmonii, a także u poprzedniego Pierwszego Dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Radia Wiedeń, Fińskiego Radia oraz Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, Leifa Segerstama.