11 koncertów w Polsce, 11 koncertów na świecie, jeden z nich w Szczecinie. Już 11 listopada w Filharmonii w Szczecinie niezwykłe muzyczne wydarzenie będące częścią i zwieńczeniem projektu 100 na 100 Muzyczne dekady wolności. Z powodów zdrowotnych w koncercie nie weźmie udziału maestro Jerzy Maksymiuk, zapewnił on jednak swoje godne następstwo. Tego wyjątkowego dnia Orkiestrę poprowadzi znany i ceniony przez publiczność, jeden z najznamienitszych polskich dyrygentów – Wojciech Michniewski.
Wojciech Michniewski to dyrygent przez wiele lat związany z Filharmonią Narodową i najważniejszymi instytucjami muzycznymi w Polsce, a także ceniony kompozytor. Koncertował we wszystkich niemal krajach Europy, w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 2005 roku został uhonorowany jubileuszową Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich „za wieloletnie i kreatywne towarzyszenie polskiej muzyce współczesnej” oraz odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dwukrotny zdobywca
nagrody Fryderyk (za płytę z muzyką Witolda Lutosławskiego, nagraną z Krzysztofem Jakowiczem i orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz galowy koncert Rossiniego z Ewą Podleś). Jest dyrygentem bardzo wszechstronnym, prowadzi zarówno koncerty symfoniczne, jak i spektakle operowe, a obok repertuaru klasycznego jest szczególnie ceniony za interpretacje muzyki współczesnej.
Maestro Michniewski dobrze znany jest szczecińskiej publiczności – wielokrotnie koncertował w Filharmonii w Szczecinie. Ostatni raz prowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie w 2010 roku, koncert
"STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki" będzie więc jego powrotem do Szczecina po aż ośmiu latach, a także pierwszą wizytą w nowej siedzibie i złotej sali symfonicznej.
W najbliższą
niedzielę 11 listopada o godz. 17:00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego wykona „Symfonię pieśni żałosnych”
Henryka Mikołaja Góreckiego, utwór, który przyniósł kompozytorowi niespotykaną w świecie muzyki współczesnej, globalną popularność. Partie wokalne wykona wybitna sopranistka
Elżbieta Szmytka.
III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” do dzisiaj uznawany jest w światowej literaturze za dzieło wyjątkowe. Wkrótce po opublikowaniu Symfonii przez wytwórnię Elektra Records, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie. Pierwszą część utworu kompozytor otwiera melodią tematu złożonego z cytatów dwóch tradycyjnych pieśni religijnych. W drugiej części Symfonii kompozytor wykorzystał tekst inskrypcji wyrytej przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 roku. Część trzecia symfonii opiera się z kolei na bezpośrednim cytacie z pieśni ludowej okresu powstań śląskich (1919-1921).
Koncert 11 listopada będzie zwieńczeniem całego
tygodnia muzycznych obchodów 100-lecia niepodległości Polski, który rozpoczęliśmy już 4 listopada. Filharmonia w Szczecinie stała się miejscem, w którym króluje polska kultura muzyczna w najlepszym wydaniu. Od niedzieli do niedzieli, od najmłodszych po najstarszych, melomani mają możliwość uczestniczenia w unikatowej prezentacji historii polskiej muzyki oraz bogatej kultury. Tydzień rozpoczął się koncertem rodzinnym, a kolejne dni wypełniają historia polskiego jazzu w pigułce, prezentacja folkloru polskiego, polska kameralistyka w wykonaniu wybitnych wirtuozów, nowe podejście do brzmienia podjęte przez współczesnych kompozytorów tworzących na innych płaszczyznach muzycznych, historyczne spojrzenie na operę narodową Moniuszki.
Od 4 do 11 listopada JESTEŚMY W DOMU w Filharmonii w Szczecinie.
Bilety na wszystkie koncerty z cyklu JESTEŚMY W DOMU dostępne w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Tych z Państwa, którzy preferują zwrot biletów na koncert 11 listopada "STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki", prosimy o kontakt z kasą Filharmonii. Osoby, które kupiły bilety przez stronę internetową
filharmonia.szczecin.pl proszone są o przesłanie informacji na adres:
kasa@filharmonia.szczecin.pl. Zwrot kosztów biletów odbędzie się na konto, z którego dokonana została płatność. Ewentualne zwroty płatności rozpoczną się 6 listopada 2018 r. i potrwają do dnia koncertu (do godziny 17.00) . Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem:
kasa@filharmonia.szczecin.pl lub pod nr tel: +48 91 431 07 20.
Koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie realizowane pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017 – 2021.