11 listopada 2018 to wyjątkowa data w życiu Polaków. Tego dnia wszyscy świętować będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy cały tydzień wyjątkowych koncertów, prezentujący polską kulturę muzyczną w jej najlepszym wydaniu. Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są w kasie Filharmonii oraz na naszej stronie internetowej.
Tydzień rozpocznie się koncertem rodzinnym, a kolejne dni wypełnią historia polskiego jazzu w pigułce, prezentacja folkloru polskiego, polska kameralistyka w wykonaniu wybitnych wirtuozów, nowe podejście do brzmienia podjęte przez współczesnych kompozytorów tworzących na innych płaszczyznach muzycznych, historyczne spojrzenie na operę narodową Moniuszki. Wszystko zwieńczy koncert 11 listopada "STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki".
4 listopada publiczność zgromadzona w złotej sali na koncercie TUTAJ, wzięła udział we wspólnym wykonaniu piosenki o tym samym tytule pochodzącej z wydanej w 2017 roku przez Filharmonię płyty „I żyli długo i w Szczecinie”. Młodzi i starsi melomani wspólnie zaśpiewali także inne hity z płyty ze szczecińskimi piosenkami.
5 listopada, koncert jazzowy
WSZĘDZIE | Subiektywna historia polskiego jazzu
Różnorodność artystów, którzy wystąpią podczas koncertu potwierdza, że jazz to gatunek, który najbardziej na świecie nie lubi zaszufladkowania.
Jazzpospolita, Atom String Quartet, Gaba Kulka, Tomasz Dąbrowski i Maciej Obara subiektywnie przeprowadzą nas przez historię polskiego jazzu odnosząc się tym samym do jej najważniejszych momentów.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
6 listopada, koncert muzyki tradycyjnej
STAMTĄD | Kolory Polski
Muzyczna odsłona
polskiej muzyki tradycyjnej. Wykonawcy koncertu to instrumentaliści i śpiewacy z różnych regionów Polski, którzy tego dnia udowodnią, jak wyjątkowa jest polska muzyka tradycyjna na tle innych kultur europejskich. Każdy przywoła inny aspekt tradycji, wniesie swoją energię, kolor, niepowtarzalne brzmienie. Wszystkie te elementy złożą się na "żywy obraz" harmonii sfer – w wydaniu ludowym.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
7 listopada, koncert kameralny
NA ZAWSZE | Kulka | Strahl | Jabłoński
Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce),
Tomasz Strahl (wiolonczela),
Krzysztof Jabłoński (fortepian) – trzech wyjątkowych solistów, ambasadorów polskiej sztuki muzycznej, którzy od lat z powodzeniem łączą swe siły, a ich wirtuozeria gromadzi tłumy w salach koncertowych. Podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmi między innymi mniej znana, kameralna odsłona twórczości Chopina.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
8 listopada, koncert elektroniczny
TERAZ | Stańczyk | Zamilska | LAB 2_El-Polska
Premierowe wykonanie utworu napisanego przez kompozytora Marcina Stańczyka specjalnie dla Filharmonii w Szczecinie. Oprócz autora kompozycji wystąpią także: Natalia Zamilska oraz muzycy Ensemble Musikfabrik, a hol Filharmonii stanie się sceną wyjątkowego muzyczno-wizualno spektaklu.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
9 listopada, koncert muzyki dawnej
DAWNIEJ | Halka wileńska
Na scenie Filharmonii w Szczecinie zabrzmi
wileńska wersja „Halki” Stanisława Moniuszki, wykonana na tradycyjnych historycznych instrumentach. Słuchacze koncertu będą mieli niebywałą okazję przeniesienia się w czasie do salonu Müllerów, teściów Moniuszki, gdzie po raz pierwszy zabrzmiała koncertowa wersja opery. O wierność historycznym brzmieniom zadbają członkowie zespołu muzyki dawnej
Capella Cracoviensis pod dyrekcją
Jana Tomasza Adamusa.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
10 listopada, warsztaty
Państwo – miasto
Działania warsztatowe dla dzieci od 6. roku życia, które pracować będą nad różnymi formami scenicznymi. Członkowie każdej z grup, pod okiem doświadczonych edukatorów i specjalistów z każdej z dziedzin, będą w tym samym czasie uczestniczyć w
warsztatach ze śpiewu, tańca i gry na instrumentach, by na zakończenie, podczas wielkiego finału, wspólnie zjednoczyć siły i wykonać utwór "Tutaj". Podsumowaniem warsztatów będzie
film dokumentujący i ukazujący wspólną pracę najmłodszych nad twórczą interpretacją lokalnego patriotyzmu i przynależności do miejsca.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
10 listopada, hip-hop
Kto ty jesteś
Dla profesjonalistów i amatorów, pasjonatów filmowych, youtuberów i wszystkich, którzy mają otwartą głowę -
finał konkursu na youtubową etiudę filmową. Spośród nadesłanych filmów zgłoszonych do konkursu Kto Ty jesteś wyłonione zostaną i pokazane publiczności najciekawsze obrazy interpretujące hasło przewodnie konkursu. Całość zakończy koncert, jakiego w Filharmonii jeszcze nie było –
koncert hiphopowy.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
11 listopada, koncert symfoniczny
STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki
Jeden z finałowych koncertów transmitowanych przez Program 2 Polskiego Radia odbędzie się także w Szczecinie. 11 listopada o godz. 17:00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona
„Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, utwór, który przyniósł kompozytorowi niespotykaną w świecie muzyki współczesnej, globalną popularność. Muzyków poprowadzi jeden z najbardziej cenionych i znanych polskich dyrygentów –
maestro Wojciech Michniewski, a partie wokalne wykona
Elżbieta Szmytka.
Szczegóły i bilety dostępne w kasie Filharmonii oraz
na stronie wydarzenia
Projekt "Jesteśmy w domu" sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Koncert 11 listopada "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie realizowane pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017 – 2021.
Mecenas koncertów "Jesteśmy w domu": "TERAZ | Stańczyk | Zamilska | LAB 2_El-Polska", oraz "DAWNIEJ | Halka wileńska" – ENEA.
Patroni medialni projektu "Jesteśmy w domu": Program 1 Polskiego Radia, Program 2 Polskiego Radia
Patroni medialni konkursu Kto Ty jesteś: Program 2 Polskiego Radia, Czwórka Polskie Radio, TVP Kultura