W ostatni weekend listopada unikatowe wnętrza nowego gmachu Filharmonii posłużą jako miejsce przeplatania się rozmaitych form sztuki: muzyki, instalacji i rzeźby. Dyfuzyjny charakter przedsięwzięcia, którego pomysłodawcami są Jerzy Mazzoll i Robert Knuth, celuje w ukazanie alternatywnej twórczości w ramach instytucji kojarzonej na ogół z bardziej tradycyjnymi czy wręcz „klasycznymi” formami wyrazu.
dyfuzja
1. «
samorzutne przenikanie cząsteczek jednej substancji do drugiej, prowadzące do wyrównania stężenia»
2. «
przenikanie elementów danej kultury do innej, prowadzące do powstawania podobieństw między nimi»
Słownik języka polskiego PWN
Festiwal Diffusion_Art rozpocznie się w sobotę 28 listopada o godz. 18 na sali symfonicznej, od wyjątkowego koncertu „Tribute to Bogusław Schaeffer”, podczas którego kontrabasista Sławek Janicki i pianista Szábolcs Esztényi oddadzą hołd wybitnemu polskiemu kompozytorowi i historykowi muzyki.
Po koncercie odbędzie się uroczyste zakończenie festiwalu Młode Wilki 15, prezentującego dokonania studentów studentów uczelni artystycznych z całej Polski.
Następnie na scenę wkroczy trio Jurek Przeździecki (elektronika), Peter Brötzmann (saksofon) i Jerzy Mazzoll (klarnet).
Kolejną instalację stanowi „Diffusion Glass” Jerzego Mazzolla i Roberta Knutha.
Później uczestnicy festiwalu przeniosą się do pobliskiej Piwnicy Kany, gdzie odbędzie się after party przy dźwiękach serwowanych przez austriacką artystkę Canned Fit i polskiego didżeja grającego pod szyldem Czarny Latawiec.
Niedzielna odsłona Diffusion_Art wystartuje o godz. 14 występem Flora Quartet (sala kameralna) – zespołu łączącego elektronikę, field recording, diaskopowe wizualizacje i muzykę klezmerską.
Następnie przed publicznością zaprezentuje się jednoosobowy projekt Micromelancolié (hol), bazujący na samplingu, cut-upach i plądrofonii.