W ostatni weekend listopada unikatowe wnętrza nowego gmachu Filharmonii posłużą jako miejsce przeplatania się rozmaitych form sztuki: muzyki, instalacji i rzeźby. Dyfuzyjny charakter przedsięwzięcia, którego pomysłodawcami są Jerzy Mazzoll i Robert Knuth, celuje w ukazanie alternatywnej twórczości w ramach instytucji kojarzonej na ogół z bardziej tradycyjnymi czy wręcz „klasycznymi” formami wyrazu.
dyfuzja
1. «
samorzutne przenikanie cząsteczek jednej substancji do drugiej, prowadzące do wyrównania stężenia»
2. «
przenikanie elementów danej kultury do innej, prowadzące do powstawania podobieństw między nimi»
Słownik języka polskiego PWN
Festiwal Diffusion_Art rozpocznie się w sobotę 28 listopada o godz. 18 na sali symfonicznej, od wyjątkowego koncertu „Tribute to Bogusław Schaeffer”, podczas którego kontrabasista Sławek Janicki i pianista Szábolcs Esztényi oddadzą hołd wybitnemu polskiemu kompozytorowi i historykowi muzyki.
Po koncercie odbędzie się uroczyste zakończenie festiwalu Młode Wilki 15, prezentującego dokonania studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Następnie na scenę wkroczy trio Jurek Przeździecki (elektronika), Peter Brötzmann (saksofon) i Jerzy Mazzoll (klarnet). Po tym występie publiczność przeniesie się do przestronnego holu, aby wysłuchać występu grupy Innercity Ensemble. Muzyce ansamblu towarzyszyć będzie instalacja „Dow” Ralfa Urbana Bühlera.
Kolejną instalację stanowi „Diffusion Glass” Jerzego Mazzolla i Roberta Knutha.
Później uczestnicy festiwalu przeniosą się do pobliskiej Piwnicy Kany, gdzie odbędzie się after party przy dźwiękach serwowanych przez austriacką artystkę Canned Fit i polskiego didżeja grającego pod szyldem Czarny Latawiec.
Niedzielna odsłona Diffusion_Art wystartuje o godz. 14 występem Flora Quartet (sala kameralna) – zespołu łączącego elektronikę, field recording, diaskopowe wizualizacje i muzykę klezmerską.
Następnie przed publicznością zaprezentuje się jednoosobowy projekt Micromelancolié (hol), bazujący na samplingu, cut-upach i plądrofonii.