Oskar Kolberg przemierzył całą Polskę, dokumentując tradycje wszystkich regionów kraju. Zbierał pieśni i melodie ludowe, zachęcany m.in. przez Fryderyka Chopina gromadził wszystko to, co się z kulturą ludową wiąże. Zapisywał obrzędy, zwyczaje, przysłowia, rysował stroje. Pionier polskiej etnologii, etnograf, kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie – utrwalił (w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych) wierny obraz kultury ludowej. Dzieła Kolberga to bezcenny zapis wiedzy o dziejach polskiej kultury, równocześnie stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla współczesnych twórców.
Wystawa prezentuje najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Ilustruje okresy życia i aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską.
Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym – oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami oraz instytucjami nauki i kultury polskiej.
W formie wystawy planszowej przedstawiono i opisano materiały rzadko eksponowane ze względów konserwatorskich, pozostające w zasobach archiwalnych i muzealnych, nie udostępniane czytelnikom i zwiedzającym w postaci oryginałów.
Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań związanych z Rokiem Kolberga obchodzonym w roku 2014 z okazji dwusetnej rocznicy urodzin etnografa i kompozytora. Autorką opracowania tekstów i ilustracji jest Katarzyna Markiewicz, autorem opracowania graficznego: Zdzisław Słomski.
Ekspozycję można oglądać podczas trwania IV Turnieju Muzyków Prawdziwych w Galerii przy Cerkwi.
Fotografia w tle ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.