Okres drugiej wojny światowej w historii muzyki pozostaje dla słuchaczy najczęściej białą plamą. Poza kompozycjami powstałymi na emigracji lub utworami użytkowymi trudno nam sobie wyobrazić, że w czasie walki o przetrwanie mogła wciąż powstawać nowa muzyka.
Kompozytor i bohater wojenny Roman Padlewski pozostaje dla szerszej publiczności postacią kompletnie nieznaną. Urodzony w 1915 roku w Moskwie, studia muzyczne w zakresie gry na skrzypcach i kompozycji odbył w konserwatorium w Poznaniu. Na Uniwersytecie Poznańskim studiował muzykologię. Pobierając edukację muzyczną, jednocześnie kształcił się w Oficerskiej Szkole Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie otrzymał stopień podchorążego. Przed wojną w Poznaniu działał jako dyrygent, skrzypek i pianista, a także redaktor Polskiego Radia.
Redaktorem był również w wileńskim Polskim Radiu. Po wybuchu wojny jako żołnierz brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Następnie przedostał się do Warszawy, gdzie organizował tajne i jawne życie muzyczne miasta pod okupacją oraz kontynuował studia kompozytorskie u Kazimierza Sikorskiego. Walczył w Powstaniu Warszawskim – zginął 16 sierpnia 1944 roku w wyniku ran odniesionych po próbie zneutralizowania zdalnie sterowanej miny. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari.
Dorobek niespełna trzydziestoletniego kompozytora obejmuje zaledwie kilkanaście dzieł. Program koncertu wypełni muzyka Padlewskiego, którą skomponował właśnie w czasie wojny: Sonata per violino solo oraz nieukończona Suita na skrzypce i fortepian z 1941 roku, Suita kurpiowska na skrzypce i fortepian z 1942, będąca opracowaniem 4 pieśni op. 58 Karola Szymanowskiego, i II kwartet smyczkowy pisany w latach 1940-1942.
DETAILS
Roman Padlewski artysta bohater
03-10-2018 19:00
KammersaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin