Anna Maria Staśkiewicz – ulubiona skrzypaczka słuchaczy XIII Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku i laureatka trzeciej nagrody w tym konkursie. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem studia u prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracowała już z wieloma polskimi orkiestrami, koncertuje jako solistka i kameralistka. Z Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją litewskiego dyrygenta Juozasa Domarkasa wykona jeden z najczęściej grywanych koncertów skrzypcowych w historii i jedyny zachowany w całości w dorobku Ludwiga van Beethovena – koncert D-dur op. 61.
Cały wieczór rozpocznie jednak uwertura – napisana zaledwie w trzy dni Uwertura uroczysta Dymitra Szostakowicza powstała z okazji 37. rocznicy rewolucji październikowej. Rozpoczyna się, godną rewolucyjnego powodu zamówienia, fanfarą, by jednak szybko przerodzić się w rozpędzoną melodię, łudząco podobną do uwertury z opery „Rusłan i Ludmiła” Michaiła Glinki. Fanfara zyskała zresztą osobne życie i często bywa wykonywana przy okazji ważnych wydarzeń sportowych.
Program zakończy poemat symfoniczny „Morze” (Jūra), jednego z najbardziej niezwykłych i wszechstronnych twórców litewskich przełomu XIX i XX wieku Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Kompozytor, a zarazem malarz i pisarz, prywatnie bliski przyjaciel polskiego kompozytora i malarza Eugeniusza Morawskiego, studia zarówno w zakresie muzyki, jak i sztuk plastycznych odbył w Warszawie, gdzie uczęszczał m.in. do klasy Zygmunta Noskowskiego. Dwie dziedziny sztuki przeplatały się w jego twórczości – muzykę cechuje ogromne bogactwo barw i plastyczność, a obrazy ujęte są w cykle, które określał mianem „sonat”.
Die Ausstellung ist während der Veranstaltung verfügbar:
Arytmia | Tomasz LubaszkaOparte na rytmiczności kompozycji malarstwo Tomasza Lubaszki precyzyjnie operuje napięciem. Przyciąga widza i wprowadza go w harmonijny, monochromatyczny świat kolorów i płaszczyzn. Płynące z obrazów wrażenie intymności i medytacyjności stanowi kontrapunkt do monumentalności, którą artysta osiąga poprzez skrupulatną redukcję krajobrazu do jego abstrakcji. Tu świat jest tylko pretekstem do malarskich eksperymentów z formą i barwą, w wyniku których powstają kadry cudownie proste i w tajemniczy sposób złożone.
VIDEOS UND FOTOS
Fotorelacja - 2018-11-16 - Szostakowicz | Beethoven | Čiurlionis
DETAILS
Szostakowicz | Beethoven | Čiurlionis
16-11-2018 19:00
SinfoniesaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin