Jazz przez ponad sto lat (od czasów swego powstania) stał się jednym z najbardziej pojemnych i barwnych gatunków. Często romansuje z innymi stylistykami muzycznymi – klasyką, muzyką etniczną czy bardziej masową kulturą rozrywkową. W swej historii jazz charakteryzowany bywał przez konkretne ośrodki, w których powstawał, np. jazz nowoorleański, West Coast Jazz, unikalny jazz skandynawski. Czy istnieje zatem jakiś charakterystyczny rys, który łączy polski jazz? Różnorodność artystów, którzy wystąpią podczas koncertu „Subiektywna historia polskiego jazzu”, potwierdza, że jazz to gatunek, który najbardziej na świecie nie lubi zaszufladkowania.
Setna rocznica niepodległości Polski jest zatem doskonałym pretekstem do przedstawienia muzycznej, subiektywnej historii polskiego jazzu. Z tej okazji Filharmonia w Szczecinie zaprosiła do współpracy zespół Jazzpospolita – uznawany za jeden z najciekawszych zjawisk muzycznych na polskiej scenie jazzowej, który wraz z wyjątkowymi gośćmi zabierze słuchaczy w wyjątkową podróż po historii polskiego jazzu, odwołując się tym samym do jej najważniejszych momentów.
Początki zespołu Jazzpospolita sięgają roku 2008. Rok później czteroosobowy skład: Wojtek Oleksiak (bębny), Stefan Nowakowski (bas), Michał Załęski (fortepian, klawisze) i Michał Przerwa-Tetmajer (gitara), nagrał swoją pierwszą płytę. Na sześciu nagranych dotychczas albumach odnaleźć można różne oblicza zespołu – jazzowe i improwizowane, post-rockowe, a nawet wręcz psychodeliczne.
Atom String Quartet to wybuchowe zestawienie klasycznej obsady kwartetu smyczkowego z jazzową stylistyką. Kwartet działa od 2010 roku. Nagrał cztery autorskie płyty – każda z nich była nominowana do nagrody Fryderyka, z czego dwie uhonorowano tym wyróżnieniem. Muzycy współpracowali z szeregiem znakomitych gwiazd sceny jazzowej, takimi jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Urszula Dudziak. W sezonie 2017/2018 Atom String Quartet był artystą rezydentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Tę różnorodną jazzową obsadę koncertu uzupełnią niezwykli soliści: trębacz Tomek Dąbrowski, wokalistka Gaba Kulka i saksofonista Maciej Obara.
VIDEOS UND FOTOS
Fotorelacja - 2018-11-05 - Jesteśmy w domu - WSZĘDZIE | Subiektywna historia polskiego jazzu, fot. Marcin Zaborowski
Patroni medialni konkursu filmowego Kto ty jesteś
Partner konkursu filmowego Kto ty jesteś
Patron medialny projektu Jesteśmy w domu oraz konkursu filmowego Kto ty jesteś
Patron medialny projektu Jesteśmy w domu
Mecenas koncertów „TERAZ | Stańczyk | Zamilska | LAB 2_El-Polska” oraz „DAWNIEJ | Halka wileńska”
Mieczysław-Karłowicz-Philharmonie in Szczecin - Städtische Kultureinrichtung wird durch das Ministerium für Kultur und Nationales Erbe mitverwaltet.
Projekt Jesteśmy w domu sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” współorganizowany jest przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne o z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie realizowane jest pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
DETAILS
WSZĘDZIE | Subiektywna historia polskiego jazzu
05-11-2018 19:00
SinfoniesaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin