Czymże byłaby opera „Halka” Stanisława Moniuszki bez arii „Szumią jodły na gór szczycie” albo „Gdybym rannym słonkiem”? Dziś trudno to sobie wyobrazić… A jednak zanim światło dzienne ujrzała ostateczna wersja polskiej opery narodowej, podczas słynnej premiery 1 stycznia 1858 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, słuchacze zgromadzeni w wileńskim salonie Müllerów, teściów Moniuszki, usłyszeli najwcześniejszą odsłonę wielkiego dzieła.
W bieżącym roku świętujemy zatem 160. rocznicę pierwszego wystawienia tej opery. Dokładnie dziesięć lat przed warszawską premierą, 1 stycznia 1848 roku, zabrzmiała pierwsza prezentacja „Halki”, ale jedynie w formie koncertowej. Kompozycja składała się tylko z dwóch aktów i nie zawierała swoich najpiękniejszych przebojów – wielkich arii głównych bohaterów, Halki i Jontka. Co więcej, partia tego ostatniego, dziś stanowiąca dla tenorów wspaniały materiał do popisu, pierwotnie przeznaczona była dla barytonu. Pomimo krótszej (o dwa akty) formy opera w wersji wileńskiej prezentuje dokładnie tę samą fabułę, co jej późniejsze opracowanie, i choć jeszcze nie zawiera najpopularniejszych melodii, jak „Tańce góralskie” czy „Mazur”, to zachowuje spójność i dramaturgię.
Słuchacze koncertu będą mieli niebywałą okazję przeniesienia się w czasie do salonu Müllerów – na scenie Filharmonii w Szczecinie zabrzmi właśnie koncertowa, wileńska wersja „Halki” na tradycyjnych historycznych instrumentach, będąc tym samym muzyczną „perełką” wartą pokazania, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się w 2019 roku 200. rocznicy urodzin kompozytora. O wierność historycznym brzmieniom zadbają członkowie zespołu muzyki dawnej Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.
VIDEOS UND FOTOS
Fotorelacja - 2018-11-09 - Jesteśmy w domu - DAWNIEJ | Halka wileńska
Patroni medialni konkursu filmowego Kto ty jesteś
Partner konkursu filmowego Kto ty jesteś
Patron medialny projektu Jesteśmy w domu oraz konkursu filmowego Kto ty jesteś
Patron medialny projektu Jesteśmy w domu
Mecenas koncertów „TERAZ | Stańczyk | Zamilska | LAB 2_El-Polska” oraz „DAWNIEJ | Halka wileńska”
Mieczysław-Karłowicz-Philharmonie in Szczecin - Städtische Kultureinrichtung wird durch das Ministerium für Kultur und Nationales Erbe mitverwaltet.
Projekt Jesteśmy w domu sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” współorganizowany jest przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne o z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie realizowane jest pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
DETAILS
DAWNIEJ | Halka wileńska
09-11-2018 19:00
SinfoniesaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin