MUSIC.DESIGN.FORM Festival od pierwszej edycji w 2018 roku wymykał się definicjom i konwencjonalnemu postrzeganiu festiwali i filharmonii jako instytucji. W Filharmonii w Szczecinie zacieraliśmy granice pomiędzy dziedzinami sztuki, łączyliśmy gatunki, zderzaliśmy stylistyki, by tworzyć wydarzenia nowatorskie, wymykające się tradycyjnym kategoriom. Forma od zawsze była dla nas wspólnym mianownikiem, który harmonijnie spajał wszystkie elementy festiwalu: muzykę, design, architekturę, nowoczesne technologie, czy nawet styl życia, podejście i postrzeganie otaczającego nas świata.
Piąta, jubileuszowa edycja festiwalu MDF skłania do refleksji – zarówno w sferze podsumowań, jak i poszukiwania nowych inspiracji i środków przekazu. Eksplorowanie świata na różnych płaszczyznach jest tym, co pociąga i daje nieskończone możliwości kreowania artystycznych wydarzeń. Festiwal postrzegany jest tu jako wielowymiarowa, harmonijna przestrzeń spotkań ze sztuką, z ludźmi a także człowieka samego ze sobą. To właśnie ona, HARMONIA, stanowi ideę, wokół której zbudowaliśmy tegoroczną odsłonę MUSIC.DESIGN.FORM Festival.
Pojęcie harmonii w muzyce zawdzięczamy Pitagorasowi. To w muzyce filozof dostrzegł odzwierciedlenie natury. Twierdził, że świat został stworzony zgodnie z zasadami muzycznych proporcji. Planety – mówił – poruszają się w harmonijnym porządku, w odległościach odpowiadających interwałom muzycznym, wytwarzając przy tym dźwięki doskonale spójne i idealnie uporządkowane (choć niesłyszalne dla ludzi). Pitagoras był przekonany, że struktura wszechświata znajduje odbicia w muzyce niczym w lustrze.
Owa matematyczna harmonia świata i muzyki w ujęciu pitagorejskim stały się inspiracją dla piątej edycji festiwalu MDF. Porządek i chaos, dzień i noc, kobiecość i męskość, sacrum i profanum – harmonia zawiera w sobie wszystkie przeciwności. Bywa rozumiana dziś tak różnie, jak różni są ludzie, a naturalną przestrzenią refleksji nad jej istotą, niezmiennie od tysięcy lat, jest sztuka we wszystkich swych odmianach.
Dlatego swoistym symbolem tegorocznej edycji festiwalu MDF jest mandala – wywodząca się z tradycji dalekiego wschodu graficzna reprezentacja duchowej ścieżki medytacji stanowi wyobrażoną mapę, która prowadzić ma nas do odnalezienia harmonii umysłu i ducha, do zestrojenia nas samych, niczym skrzypiec, z odwiecznym porządkiem wszechświata. Wierzymy, że w zgiełku i hałasie współczesnej cywilizacji, w jej niepohamowanym pędzie ku bliżej nieokreślonym celom, poszukiwanie harmonii stało się bardziej potrzebne niż kiedykolwiek dotąd.
MUSIC.DESIGN.FORM Festival po raz kolejny stanie się więc przestrzenią do refleksji, a także zmierzenia własnych wyobrażeń o harmonii z wizją zaproszonych artystów. Niezwykłą i harmonijną architekturę budynku Filharmonii w Szczecinie wypełnią koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, wystawa, forum dyskusyjne, czy multimedialne instalacje. Pięć festiwalowych dni, piątej edycji festiwalu wypełni harmonia dźwięków, obrazów i twórczej myśli.
MUSIC.DESIGN.FORM Festival organizuje
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Miejska Instytucja Kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2022 odbywa się w ramach projektu
Music.Multimedia.Management. dofinansowanego z MF EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Working together for a green, competitive and inclusive Europe eeagrants.org
Partnerami MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2022 są
Bentley, Lasy Państwowe, Novotel, Ibis, Radisson Blu, Restauracja Cafe Europa, Marriott & Moxy Szczecin, Follow me oraz
Pijalnia Czekolady E.Wedel.
Patronami medialnymi MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2022 są
Wirtualna Polska, PRESTO, TOK FM. Veranstalter
Mieczysław-Karłowicz-Philharmonie in Szczecin - Städtische Kultureinrichtung wird durch das Ministerium für Kultur und Nationales Erbe mitverwaltet.
Working together for a green, competitive and inclusive Europe
Partner
Patroni medialni