Zapraszamy na premierę online wyjątkowego koncertu, który odbył się podczas festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM 2022. Projekt dwóch wybitnych osobowości muzycznych Jacka Hałasa i Radzimira Dębskiego był połączeniem tradycji i współczesności, muzyczną metaforą tak zwanych obrzędów przejścia – rytuałów, które zmieniają życie człowieka dążącego do osiągnięcia harmonii z samym sobą i światem.
PREMIERA ONLINE W SERWISIE YOUTUBE
Tradycja i współczesność. Dojrzałość i młodość. Spotkanie dwóch, z pozoru tak różnych, artystów zaowocowało wydarzeniem innym niż wszystkie. Jacek Hałas – pierwszy z nich to uznany artysta od lat poszukujący i czerpiący w swojej twórczości z muzyki tradycyjnej, muzykant, śpiewak i tancerz. Drugi – Radzimir Dębski – jeden z najbardziej intrygujących i popularnych kompozytorów młodego pokolenia, który w swoim dorobku ma zarówno utwory symfoniczne, jak i muzykę filmową, czy opracowania utworów hip-hopowych i jazzowych.
Stworzone przez nich wydarzenie nie było koncertem sensu stricte – staną się Państwo widzami teatralizowanego koncertu, który łącząc dwa muzyczne światy i dwie kontrastujące ze sobą przestrzenie Filharmonii, przeprowadzi nas przez tradycyjne obrzędy przejścia.
Znane chyba w każdej kulturze obrzędy przejścia to rytuały, które miały zmienić człowieka i jego status w społeczeństwie. Były przełomem w życiu, przekroczeniem pewnej umownej granicy między fazami życia i wiązały się z porzuceniem tego co stare, na rzecz tego co nowe. Każdy obrzęd dzielił się zazwyczaj na trzy etapy – wyłączenia, zawieszenia i włączenia, które odpowiadały kolejno sferze profanum, sacrum i profanum.
Współcześnie obrzędy przejścia nie zniknęły z naszego życia, a jedynie zmieniły swoją naturę zyskując w większości przypadków świecki charakter. Jednak nawet jako takie mają w swoim głębszym znaczeniu postać rytuału – czy to dotyczącego edukacji, pracy zawodowej, czy codziennych praktyk i zachowań.
Hałas i Dębski w swoim trzyczęściowym dziele za punkt wyjścia do komponowania biorą „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza oraz wszystko to, co mogło zainspirować wieszcza do stworzenia przełomowych dla literatury utworów. Ballady przepojone tajemniczością i magią, zaludnione przez rusałki i czarty, prezentujące ludowy światopogląd, stały się podstawą koncertu, w którym harmonia tradycji przeplata się będzie z harmonią współczesności. Całość jest swoistym obrzędem przejścia, który ostatecznie staje się muzyczną afirmacją życia.
MUSIC.DESIGN.FORM Festival organizuje Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Miejska Instytucja Kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2022 odbywa się w ramach projektu Music.Multimedia.Management. dofinansowanego z MF EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Working together for a green, competitive and inclusive Europe eeagrants.org
Partnerami MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2022 są Bentley, Lasy Państwowe, Novotel, Ibis, Radisson Blu, Restauracja Cafe Europa, Marriott & Moxy Szczecin, Follow me oraz Pijalnia Czekolady E.Wedel.
Patronami medialnymi MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2022 są Wirtualna Polska, PRESTO, TOK FM.
Veranstalter
Mieczysław-Karłowicz-Philharmonie in Szczecin - Städtische Kultureinrichtung wird durch das Ministerium für Kultur und Nationales Erbe mitverwaltet.
Working together for a green, competitive and inclusive Europe
Partner
Patroni medialni
DETAILS
JIMEK & HAŁAS | Ballady i Romanse 24-10-2022 19:00
Oktober 2022
01OKT '22Sa, 09:00
Warsztaty RANIUTTOWorkshopsfür Kinder im Alter von 1 bis 2 Jahren mit Begleitpersonen
01OKT '22Sa, 11:00
Warsztaty RANIUTTOWorkshopsdla dzieci od 3. do 5. roku życia z opiekunami