Aby zgłosić się do Turnieju, należy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wszystkie materiały dostępne są na stronie internetowej: turniej.filharmonia.szczecin.pl/
Na zgłoszenia czekamy do 9 sierpnia.
Organizowany w Filharmonii Szczecińskiej Turniej Muzyków Prawdziwych jest inny niż większość konkursów ludowych. Intrygująca i prowokująca jest już jego nazwa. Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii, wiąże ją z poszukiwaniami autentycznych brzmień, nie tylko tych najbliższych wiejskiemu oryginałowi, ale także inspirowanych muzyką ludową: „Szukamy prawdy emocjonalnej i wierności w tradycji. Zagrają u nas ci, którzy wyrażają radość muzykowania, ale też kontynuują tradycję przodków danego regionu”.
„Muzycy prawdziwi” kultywują muzykę tradycyjną. Nie jest jednak łatwo wskazać, czym ona jest, ponieważ – jak pisze Weronika Grozdew-Kołacińska – tradycyjna kultura muzyczna dawnej Polski była zjawiskiem o wielu nurtach: obok ludowej, istniała także szlachecka kultura muzyczna, miejska, folklor religijny, pieśni popularne i narodowe tworzące „śpiewniki domowe”. Badaczka zwraca uwagę, że muzyka tradycyjna to nie tylko muzyka żywa, ale także muzyka ożywiona, „współczesna (dzisiejsza) muzyka z przeszłości – obecna tu i teraz”, że jest ona „wyrazem kulturowo ukształtowanego światopoglądu”, jest też manifestacją „wyboru i stylu życia” i wręcz „sztuką życia”. Dziś wykonują ją zarówno indywidualni muzycy i grupy wykonawcze, jak i muzykanci z miasta, którzy czują się spadkobiercami dawnej muzyki.
Tegoroczny Turniej poza występami zakwalifikowanych wykonawców, w szczególny sposób upamiętni trudne, powikłane losy polskich rodzin zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie.
VII Turniej Muzyków Prawdziwych dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Partnerem VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych jest ZAIKS.
Fundatorem nagrody dla laureata VII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych jest Poseł na Sejm Jarosław Rzepa.