Po wrześniu pełnym projektów i festiwali, czas na październikowe spotkania z muzyką. Maseli, Wyrostek, Olejniczak, Smoczyński, Kukulska, Joanna Freszel to tylko wybrane gwiazdy, które zagoszczą w Filharmonii.
5 października w złotej sali na jednej scenie zagrają jednocześnie znane osobowości estrady: wibrafonista – Bernard Maseli, akordeonista – Marcin Wyrostek i Andy Ninvalle – wokalista i bitboxer. Tego wieczoru usłyszymy ich w niezwykłym projekcie Era Schaeffera, który od lat stawia za cel popularyzację muzyki Bogusława Schaeffera.
… Dzisiejsze zderzenie ze spuścizną Schaeffera powinno mieć charakter twórczy, inkluzywny. Nie chodzi o to, by grać Schaeffera nuta w nutę, ale by czerpać i kreować muzykę – w myśl Schaeffera. Dlaczego więc nie miałby sięgnąć po Schaeffera muzyk związany z jazzem lub popem? Sam Schaeffer lubił stosować w swojej sztuce nieoczywiste połączenia, unikał w twórczości logiki, pozwalał sobie na błędy i niedoskonałości, stale poszukiwał. I właśnie dlatego Schaefferowski „podręcznik” postanowiłam wraz z resztą artystów potraktować jako swobodne źródło inspiracji, okazję do zanurzenia się w niczym nieskrępowanej radości tworzenia, muzykowania, improwizowania, zabawy muzycznym tworzywem. Podczas koncertu „Schaeffer elektronicznie” usłyszymy wybrane fragmenty „Wstępu do kompozycji”, oraz inne teksty Schaeffera w aktorskiej interpretacji … mówi Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka i autorka scenariusza.
W każdy październikowy piątek Filharmonia zaprasza o godzinie 19:00 na spotkanie z wielką symfoniką. 7 października na złotej sali Filharmonii spotkają się trzy wielkie muzyczne znakomitości. Janusz Olejniczak – bezsprzecznie jeden z najlepszych polskich pianistów wszech czasów oraz skrzypek i kompozytor Mateusz Smoczyński – doskonale znanego szczecińskiej publiczności członek kwartetu Atom String Quartet. Naszą Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi maestro Wojciech Rodek – niezwykle utalentowany i wszechstronny dyrygent, były asystent Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a obecnie dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej.
Koncert 21 października poświęcony będzie najwybitniejszej szczecińskiej kompozytorce – Emilie Mayer (w 210. rocznicę jej urodzin). Nazywana Beethovenem w spódnicy, całe życie związana była ze Szczecinem i tu stawiała pierwsze kompozytorskie kroki pod okiem Carla Loewego.
Po wielkim sukcesie projektu „Czułe struny”, który swoją premierę koncertową miał w Filharmonii w Szczecinie, Natalia Kukulska powraca do Filharmonii, by zaśpiewać materiał z najnowszego albumu Kukulska MTV Unplugged. Wśród utworów z nowej płyty artystki, usłyszymy choćby takie utwory jak: „Im więcej ciebie tym mniej”, „Nie ma wody na pustyni” czy „My”. Natalii Kukulskiej będą towarzyszyć wyśmienici instrumentaliści, którzy brali udział w nagraniu albumu.
Dla przedszkoli, klas I-III, rodzin i seniorów
Jak zawsze, tak i w tym sezonie, najmłodszych melomanów nie zawiedzie Edu Filharmonia. W październiku wracają sztandarowe produkcje, czyli koncerty szkolne z Donutą oraz warsztaty Raniutto. Oprócz tego czeka nas niedzielny koncert rodzinny i koncerty dla szkół inspirowane „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy.
Prawie wszystkie dzieła Karłowicza
Gratką dla kolekcjonerów i audiofili jest nasze najnowsze wydawnictwo – ekskluzywny box kolekcjonerski zawierający wydane przez Filharmonię w Szczecinie płyty z dziełami Mieczysława Karłowicza. Muzyka kompozytora została wzbogacona tomikiem wierszy „Karłowicz czyta wiersze/ Od poezji do pieśni”, które zainspirowały artystę do napisania cyklu pieśni.
Informacje oraz bilety na wszystkie wydarzenia Filharmonii dostępne są w kasie Filharmonii oraz na
filharmonia.szczecin.pl.