Koncert Weiss Video Orchestra | Lab 8: El-multi będzie rejestrowany. Uczestnicząc w wydarzeniu wyrażają Państwo zgodę na ewentualne utrwalenie i wykorzystanie wizerunku w materiałach audiowizualnych.
Weiss Video Orchestra zaprezentuje mocne tematy techno i radykalne brzmienia elektroniczne, przeplatane nostalgicznymi interludiami.
Für die Anmeldung zum Newsletter ist die folgende Einwilligung und Erklärung erforderlich!
Szymona Weissa można przedstawiać na wiele sposobów. To niepokorny producent muzyczny, perkusista i eksperymentator, złote dziecko polskiego techno, twórca zaangażowanej tanecznej elektroniki i muzyki filmowej. Jedyny rodzimy muzyk w berlińskiej wytwórni Stil vor Talent. Równie bliskie mu jest akustyczne brzmienie bębnów, co dźwięki generowane w pełni elektronicznie. Twierdzi, że „techno to za mało”. Podejście to wdraża w przedsięwzięciach solowych oraz tych, do których zaprasza muzyków z różnych światów.
W ramach kolejnej odsłony Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SOUNDLAB Szymon Weiss wystąpi ze swoim projektem, w którym zespala własne produkcje z pogranicza techno i elektroniki z symfonicznym instrumentarium, nadając im zupełnie nowe konteksty oraz potęgę fuzji dźwięków. Weiss Video Orchestra to więcej niż koncert, to audiowizualny spektakl, pełnoprawna narracja, która zarówno zaprasza do tańca, jak i do swobodnego oddania się jej lirycznym partiom.
Sama WVO to zespół szyty na miarę. Do podstawowego składu Szymon Weiss zaprasza muzyków orkiestrowych, artystów klubowych i nie tylko. Otwarty i płynny charakter tego przedsięwzięcia nadaje mu absolutnie niepowtarzalny charakter. W szczecińskiej Filharmonii połączy siły z dwunastoosobową reprezentacją muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie*. Weiss Video Orchestra poprowadzi dyrygent, Tomasz Citak.
Ale to nie wszystko. LAB 8 – El multi będzie naprawdę obfitą ucztą, także dla oczu. Weiss Video Orchestra bowiem to również towarzyszące muzykom wizualizacje autorstwa Macieja Szupicy. Ten artysta znany z działań solowych i kolaboracji (m.in. z Natalią Przybysz czy Pink Freud) szykuje dla nas coś wyjątkowego. Zapraszamy na majową odsłonę cyklu SOUNDLAB – będzie gorąco.
Die Ausstellung ist während der Veranstaltung verfügbar: Niepokorność dalekich dróg | Zofia Rydet
Twórczość Zofii Rydet bywa współcześnie, zbyt pochopnie, oceniana przez pryzmat cyklu: “Zapis socjologiczny”, którego wartość wywodzi się z narracji właściwej dla społecznie zaangażowanej sztuki krytycznej, abstrahując od wartości artystycznej samych prac w nim zawartych. Nie ufajmy jednak zbytnio teoretykom, są często jak jętki żyjące chwałą jednego dnia. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć inne prace Zofii Rydet, z cyklu: “Nieskończoność dalekich dróg”, “Świat uczuć i wyobraźni”, które w swej profetyczności są jak baśniowe teodycee, będące przeczuciem naiwnej epifanii współczesnego eklektycznego świata. I jeżeli te cykle możemy uznać za wyraz estetycznego i formalnego buntu, to kobiece portrety zawarte w cyklu „Czas przemijania“ są jak modlitwa, która nie szuka odpowiedzi na cierpienie zawarte w przemijaniu, ale uważnie go doświadcza. Sztuka Zofii Rydet jest komplementarna jako wyraz twórczej postawy. I poprzez to otwiera w nas przestrzeń na dialog z pięknem i ontologią ukrytą w codzienności, w jej najprostszych przejawach.