Muzyka polska w brytyjskim wydaniu – tak w skrócie przedstawia się program wieczoru, podczas którego wystąpi BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Pierwsza z kompozycji, Preludium symfoniczne „Polonia” op. 76 Edwarda Elgara, napisana w 1915 roku na prośbę dyrygenta Emila Młynarskiego, stanowi w historii wyjątkowy hołd dla muzyki polskiej. Utwór zawiera cytaty z twórczości Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego (z „Fantazji polskiej”) oraz z polskich pieśni patriotycznych: „Warszawianki” i wieńczącego całe dzieło „Mazurka Dąbrowskiego”. Premiera utworu miała miejsce w Londynie w 1915 roku podczas koncertu zorganizowanego przez Paderewskiego i Henryka Sienkiewicza na rzecz pomocy polskim uchodźcom.
Wieczór, poza opracowaniem Elgara, wypełni też muzyka polskich twórców trzech różnych pokoleń. W wykonaniu kanadyjskiej pianistki o polskich korzeniach Janiny Fialkowskiej zabrzmi Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Swą młodzieńczą kompozycję Paderewski zaczął pisać w 1882 roku jeszcze w Polsce, utwór jednak powstawał przez kolejnych kilka lat, podróżując razem z pianistą przez Warszawę, Kraków, Zakopane i Wiedeń, by ostateczny kształt uzyskać w Paryżu w 1888 roku. Kompozycja zadedykowana została wiedeńskiemu nauczycielowi kompozytora Teodorowi Leszetyckiemu.
Dziełem młodego twórcy, choć uznawanym za przełomowe i zapowiadającym dalszy rozwój stylu kompozytora, jest I symfonia Witolda Lutosławskiego. Kompozycja pisana przez sześć lat ukończona została w 1947 roku, a premierę miała rok później. W kolejnym roku, gdy obowiązującym nurtem stał się realizm socjalistyczny, ten nawiązujący do klasycznej czteroczęściowej formy oraz eksperymentujący z harmoniką i melodyką utwór uznano za „formalistyczny”, przez co na kilka lat zniknął z sal koncertowych.
Podczas koncertu zabrzmi także nowy utwór zamówiony przez BBC u jednego z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych polskich kompozytorów Pawła Szymańskiego.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
ADOLESCENT | Wystawa zbiorowaDo projektu Fundacji Upside Art „Adolescent” zostali zaproszeni:
Michał Banasik, Rafał Kowalski, Paweł Książek, Bartek Otocki, Łukasz Patelczyk, Piotr Pauk, Remigiusz Suda, SIKSA, Katarzyna Szeszycka, Anna Taut, Damian „Czarnobyl” Terlecki, Aleksandra Waliszewska, Małgorzata Wielek-Mandrela, Kacper Zieliński. Są to uznani artyści wypowiadający się głównie w medium malarskim, jednakże nie wszyscy użyli tego środka wyrazu w odpowiedzi. Większość z kilkudziesięciu prac, które zostaną zaprezentowane na tej wystawie to realizacje premierowe.
FILMY I ZDJĘCIA
Fotorelacja - 2019-01-06 - BBC Symphony Orchestra
SZCZEGÓŁY
BBC Symphony Orchestra
06-01-2019 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin