Swój telewizyjny debiut Kabaret Starszych Panów miał 16 października 1958 roku. Do lipca 1966 roku powstało 16 kolejnych „wieczorów”, czyli nowych programów z udziałem Starszych Panów. Programy kabaretu, co dziś wydaje się nieprawdopodobne, odgrywane były na żywo – jedynie piosenki nagrywano wcześniej i wykonywano z playbacku. To właśnie dzięki piosenkom – o wpadających w ucho melodiach Jerzego Wasowskiego i niezapomnianych tekstach Jeremiego Przybory – kabaret zyskał tak ogromną popularność, a wiele z cytatów i gagów weszło do codziennego języka. Daleki od polityki, absurdalny humor zabarwiony nutą nostalgii zyskał Kabaretowi tłumy wielbicieli i o dziwo, po tak wielu latach nadal zachwyca kolejnych słuchaczy.
Kabaret Starszych Panów wypromował też wielu artystów rozrywkowych – z Przyborą i Wasowskim współpracowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas.
Przeboje, takie jak: „Bo we mnie jest seks”, „Addio pomidory! ”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, „W kawiarence Sułtan”, „O Romeo”, „Wesołe jest życie staruszka”, bywały wykonywane później przez wielu artystów i doczekały się licznych opracowań, np. na chór.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Po drugiej stronie grani | Anna ReinertAnna Reinert przez ostatnich 15 lat znajdowała inspirację dla swego malarstwa w żywiole geometrycznego miasta. Dzisiaj, przechodząc przez symboliczną grań swojego życia, znalazła się wśród ośnieżonych szczytów gór wysokich. Tak oto góry określiły ją na nowo jako artystkę, jako malarza. W jaki sposób przepływa inspiracja, która w miejskiej bryle szczecińskiej Filharmonii pozwala zobaczyć ostre szczyty ze zdjęć Mieczysława Karłowicza.
Partner cyklu
SZCZEGÓŁY
Piosenki z Kabaretu Starszych Panów
27-01-2019 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin