Wystawa plakatów studenckich z Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki Kolegium Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzonej przez prof. dra hab. Lexa Drewinskiego oraz mgr Agatę Pełechaty.
Muzyka jest absolutną życiową koniecznością: tak jak jedzenie, powietrze, woda i ciepło! Keith Richards Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią z kolei wystawę plakatów studentów z Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie. Przypomnę, że pierwsza wystawa zatytułowana „Harmonia, filharmonia, dysharmonia” była poświęcona nowo powstałej Filharmonii Szczecińskiej, druga „Nie tylko dla romantyków i reumatyków…” związana była z XVII ‒ Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Obecna wystawa nosi tytuł „Plakaty w tonacji B ‒ 1”, przy czym zapis B1 odnosi się do standardowego formatu plakatu używanego w Polsce.
Muzyka ‒ szczególnie ta popularna ‒ jest jak choroba wieku dojrzewania np. trądzik, na którą zapadają niemal wszystkie nastolatki. Ponieważ jest to choroba przejściowa, która potrafi nagle zniknąć tak samo jak nieoczekiwanie się pojawiła. Odkąd sięgnę pamięcią, młodzieńczej wierności muzyce dotrzymują tylko zagorzali fani, i tak to się już się kręci niczym trzeszcząca winylowa płyta. W nadziei, że naszych studentów to jeszcze kręci niemal, w każdym semestrze zadajemy im (do wyboru) tematy ćwiczeń poświęconych tematyce muzycznej. Jesteśmy nie tylko najmłodszą, ale także jedyną Akademią Sztuki w Polsce łączącą muzykę i sztuki piękne pod jednym dachem, to zobowiązuje. Rynek muzyczny przestał być jednorodny: rock, pop a nawet hip hop jest grany w filharmonii. Wynajęci filharmonicy grają na koncertach open air pod batutą nieznających nut rockmanów, dla rozszalałej z podziwu młodzieżowej publiczności. Tworzą się duety złożone z diw operowych u boku frontmanów rockowych. Klonuje się muzyków, którzy od dawna jako święci pomaszerowali do nieba wpychając ich w kapsułę czasu z napisem... revival. Pomieszało mi się w głowie, podobnie jak Yehudi Menuhinowi, który podczas gry na skrzypcach musi oddawać się jodze, żeby zachować równowagę psychiczną i fizyczną („Międzynarodowy Dzień Muzyki Yehudi Menuhina”).
Nie inaczej jest na prezentowanej w Filharmonii Szczecińskiej wystawie studentów „Plakaty w tonacji B ‒ 1”, gdzie jawi się nam konglomerat styli i technik w formacie 100 x 70 cm. Obok plakatów ilustracyjnych, malarskich, graficznych występują plakaty fotograficzne, minimalistyczne i typograficzne. Wszystkie razem miały za zadanie wydobycie w formie ćwiczeń semestralnych przyszłych projektantów ducha muzyki, który tak jak cała muzyka jest bardzo nieuchwytny. Nie wszystkie style, techniki i przesłania plakatowe objawiają się w pełnej symbiozie („Yeah, yeah, yeah vs. Yo, yo, yo”) jak w plakatach „Muzyka łagodzi obyczaje”. Członkowie The Beatles („The Kult”) olewają Stones’ów, którzy skradli im show z okazji domniemanego 50 lecia powstania zespołu („50 Years The Rolling Stones”). Uwagę zwróci zapewne słynna gitara akustyczna występująca na plakatach Guntera Rambowa „American Folk Blues Festival”, która posłużyła naszemu studentowi dla stworzenia pastiszu w hołdzie Kurtowi Cobainowi („American Grunch Music Festival”). Nie mogło też zabraknąć plakatu poświęconego Stanisławowi Moniuszce, ojcu polskiej opery narodowej, łączącego tradycję ze współczesnością („2019 Rok Moniuszkowski”). Znajdą Państwo również słynną czapeczkę Franciszka Walickiego („Franciszek Walicki 1921 ‒ 2015”), ojca polskiego „mocnego uderzenia” objawiającego się podbitym okiem szpecącym twarz młodej dziewczyny („Big Beat”). Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła („Dziwny jest ten świat”). Projektujmy plakaty i słuchajmy muzyki, która łagodzi obyczaje. [Prof. dr hab. Lex Drewinski]
Organizator: Akademia Sztuki w SzczecinieAusstellung
Wystawa plakatów studenckich z Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki Kolegium Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzonej przez prof. dra hab. Lexa Drewinskiego oraz mgr Agatę Pełechaty.
VIDEOS UND FOTOS
Okładka wystawy - Plakaty w tonacji B-1
DETAILS
Plakaty w tonacji B ‒ 1
07-11-2019 17:00