Baltic Sea Philharmonic powraca do naszej Filharmonii z kolejnym zapierającym dech w piersi programem. Łabędź to bodaj najbardziej niezwykły ptak w historii kultury. Wszystko za sprawą legendy, zgodnie z którą te nieme ptaki tuż przed śmiercią mają śpiewać piękną pieśń. W każdej legendzie jest ziarno prawdy. Łabędzie krzykliwe, żyjące między innymi w Skandynawii, wydają różne głosy, robiące osobliwe wrażenie zwłaszcza w wykonaniu chóralnym. Nie dziwi zatem tak chętne wykorzystywanie motywu łabędzia w muzyce kompozytorów północy.
Łabędź już od starożytności poświęcony był Apollinowi jako bogu muzyki, właśnie za sprawą słodkiej pieśni intonowanej tuż przed śmiercią. Dlatego też wizerunek tego ptaka w sztuce odnosi się do ostatecznej realizacji jakiegoś pragnienia. Łabędź występuje także jako symbol mitycznej podróży w zaświaty, ciągnąc przez fale łódź boga-Słońca podczas nocy. Wyraża melancholię, namiętność, samoofiarę. Według innej starożytnej baśni w ciała łabędzi wstępują dusze wielkich poetów.
Baltic Sea Philharmonic to wyjątkowy projekt, który łączy muzyków z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Rosji i Szwecji. Każdy koncert orkiestry to podróż muzycznych odkrywców, którzy wykonują cały program z pamięci. Wykonaniom towarzyszą pokazy światła, multimediów i dzieł sztuk wizualnych. „To żywy, oddychający organizm, z nieograniczoną energią i entuzjazmem dla nowości – przygoda sama w sobie” – mówi Kristjan Järvi, dyrygent i dyrektor artystyczny.
Historia orkiestry rozpoczęła się w 2008 roku na wyspie Uznam. Thomas Hummel, dyrektor tamtejszego Festiwalu Muzycznego Uznam, chciał stworzyć nowy międzynarodowy zespół jako sposób na odzwierciedlenie współpracy między krajami bałtyckimi. W estońskim dyrygencie Kristjanie Järvim znaleziono lidera z energią, wizją i międzynarodowymi ambicjami. Jako twórca i kurator interdyscyplinarnych festiwali na całym świecie zaszczepił w młodych muzykach ciekawość muzycznych eksperymentów, ducha przedsiębiorczości i kreatywnego myślenia. Do końca 2019 roku Filharmonia Bałtycka zagrała łącznie ponad 110 koncertów, występując dla ponad 130 000 widzów w 16 krajach świata. Dzięki projektowi „Musical Chain” Baltic Sea Philharmonic łączy muzyków z całej Europy w nowy rodzaj wirtualnej współpracy orkiestrowej jako symbol jedności i solidarności w obliczu pandemii COVID-19.
Sponsorami koncertu Baltic Sea Philharmonic są e-on oraz Baltic Sea Music Education Foundation.
Sponsorzy koncertu
DETAILS
Baltic Sea Philharmonic
14-01-2022 19:00 | 24-01-2022 19:00