Czwarty film z serii Contemporary Creators to szczera, pogłębiona rozmowa z Pawłem Mykietynem, w której kompozytor konfrontuje się z trudnymi pytaniami o miejsce artysty we współczesnym świecie. Na przykład jak, w dobie powszechnej nadprodukcji uzasadnić potrzebę tworzenia nowych utworów i czy bezpośredni kontakt ze sztuką wciąż może oddziaływać tak mocno jak kiedyś? Do jakiego stopnia trzeba pozostać bezkompromisowym, a w jakich przypadkach liczyć się z opinią innych, w tym artystów, publiczności i krytyków? Czy w życiu zawodowym artysty doświadczenie idzie w parze z poczuciem spełnienia i pewności siebie?
Paweł Mykietyn gościł niedawno w Filharmonii w Szczecinie przy okazji premiery nowego utworu, który powstał specjalnie na otwarcie tegorocznej edycji festiwalu Music. Design. Form. Zainspirowany architekturą budynku Filharmonii, Mykietyn podjął wyzwanie przeniesienia idei prostoty i przystępności na pole dzieła muzycznego, burząc tym samym przyzwyczajenia estetyczne odbiorcy. Powstała kompozycja to gra muzyczną formą, barwą dźwięku, przestrzenią architektoniczną oraz interaktywnością dzieła muzycznego.
Paweł Mykietyn urodził się 20 maja 1971 w Oławie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie kompozycji profesora Włodzimierza Kotońskiego. W 1995 roku za utwór 3 for 13 zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. Rok później jego Epifora zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów. Autor dwóch oper, utworów symfonicznych, kameralnych, wokalnych i elektronicznych. Począwszy od 1996 roku skompnował muzykę do większości (28) spektakli w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, między innymi Tancerz Mecenasa Kraykowskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu (1997). Współpracował również między innymi z Adamem Hanuszkiewiczem, Grzegorzem Jarzyną, Wajdim Mouawadem. Jest autorem muzyki do filmów między innymi Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Małgorzaty Szumowskiej i Šarūnasa Bartasa. W 2001 roku przyznano mu Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Dolnej Saksonii. Za muzykę do filmu Essential Killing J. Skolimowskiego otrzymał w 2012 Prix France Musique Sacem. (źródło: nowyteatr.org/pl/teatr/zespol/people-mykietyn)
Seria Contemporary Creators (Współcześni Twórcy) w ramach międzynarodowego projektu Music.Multimedia.Management., to zapis spotkań z wybitnymi artystami i specjalistami świata sztuki, podczas których omawiają kluczowe kwestie mające wpływ na branżę i funkcjonowanie w sektorze kultury. Nasi goście zdradzają, gdzie znajdują inspirację oraz motywację do działania i rozwoju, jak wygląda komunikacja i rozwój publiczności z perspektywy artysty oraz jakie emocje towarzyszą im dziś w dobie przemian spowodowanych pandemią i nie tylko.
Czym jest M.M.M.?
Music.Multimedia.Management. to dwuletni, interdyscyplinarny program skierowany do osób zainteresowanych pracą przy produkcji międzynarodowych wydarzeń artystycznych. Program obejmuje sześć obszarów tematycznych zaprojektowanych w formie kursów online, które prowadzą eksperci z całego świata oraz praktyczne szkolenia i praktyki mentorskie w Polsce i Norwegii.
Projekt jest skierowany do: studentów, absolwentów akademii artystycznych/muzycznych/ humanistycznych; pracowników organizacji artystycznych, którzy chcą nawiązywać kontakty, poszerzać swoją wiedzę, podnosić umiejętności, przekwalifikowywać się niezależnych artystów, którzy chcą podnieść umiejętności w zakresie zarządzania i produkcji; początkujących menedżerów sztuki, dyrektorów artystycznych, programistów, kuratorów, producentów, projektantów i techników.
Projekt zakłada:
darmowe kursy online z udziałem ekspertów z całego świata
możliwość odbycia 2-tygodniowych praktyk w Polsce i w Norwegii
2-miesięczne płatne staże w Polsce lub w Norwegii
certyfikat ukończenia szkoleń
Na premierę filmu dokumentalnego Współcześni Twórcy: Paweł Mykietyn zapraszamy 22 stycznia o godzinie 20:00 na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.
Koncerty rodzinne 2021/2022 | Filharmonia Szczecin Online 2021/2022KÖNIG MATTHIAS DER ERSTEKostenlose Online-Premierefür Kinder ab 6 Jahren mit ihren Betreuern
Filharmonia Szczecin Online 2021/2022 | Koncerty rodzinne 2021/2022Akademia Pana KleksaKostenlose Online-Premierefür Kinder ab 6 Jahren mit ihren Betreuern