Tak się składa, że o roztańczonej stolicy Monarchii czasów po Kongresie Wiedeńskim Lucjan Kydryński napisał kiedyś tak: „Muzyka w Wiedniu była najlepszym łącznikiem ułatwiającym komunikację w owym wielonarodowym mieście”. Podobnie dzieje się w ramach projektu „West Side Sinfonietta”, gdzie muzyka Straussa (m.in.) łączy muzyków Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Wymiana muzycznych idei i umiejętności, wspólne muzykowanie, nade wszystko jednak mnóstwo pozytywnej energii płynącej z estrady.
W koncercie Sinfonietty nie może zabraknąć utworów rodziny Straussów. Tym razem jednak ów krąg muzyczny zostanie wzbogacony o muzykę Niccolo Paganiniego, najsłynniejszego w świecie skrzypka wirtuoza, oraz kompozycje Juliusa Fučíka (1872-1916). Ten ostatni to niezwykle ongiś popularny kompozytor czeski epoki CK Austrii, autor 400 marszów, polek i walców.
Prowadzenie orkiestry nawiązuje do sposobu Straussów – funkcję dyrygenta pełnił pierwszy skrzypek i czynił to nie batutą, lecz smyczkiem. W Sinfonietcie tę rolę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie Paweł Maślanka i Marcin Danilewski. To oni tworzą trzon zespołu razem z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną.
------------------------------
dr Mikołaj Rykowski
Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.