Formacja Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. Wszystko zaczęło się od spontanicznego koncertu w Atucie, studenckim klubie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie (1978). Rychło popularność Sklepu zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Odnosił sukcesy na festiwalach piosenki studenckiej (był kilkakrotnie wyróżniany). W 1981 roku został uznany przez przewodniczącego jury Wojciecha Młynarskiego za najlepszy zespół festiwalu.
Doceniony wówczas przez niego utwór „Ochroń nas, Boże” (muz. R. Leoszewski, tekst L.A. Moczulski) dopiero po latach doczekał się zasłużonego uznania. Znalazł się bowiem wśród 20 piosenek na płycie „Gitarą i piórem”, wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia. Bardzo spektakularnym koncertem był wspólny występ z wokalistą jazzowym Bobbym McFerrinem oraz w Studiu Koncertowym III Programu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wizytówką zespołu jest charakterystyczny głos Ryszarda Leoszewskiego (kompozytora, autora tekstów). On też od wielu lat w jedyny i niepowtarzalny sposób przekłada niełatwe treści poetyckie na język piosenki.
Niewyrażalna przestrzeń „podróży dookoła siebie” czy też „wiedzy o tym, jak nie jest” i „niewiedzy o tym, jak jest” sprawia, że coraz to nowe pokolenia odwiedzają… sklep z ptasimi piórami.
------------------------------
dr Mikołaj Rykowski
Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.
Die Ausstellung ist während der Veranstaltung verfügbar:
Miejsca. Rekonstrukcja IV | Tadeusz Rolke Tadeusz Rolke ur. 1929 w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. W swojej pracy bez trudu zmieniał fotograficzne konwencje, równe sukcesy odnosił jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej.